Kuchnia w ZEA

KUCHNIA

Dzięki wielokulturowości i różnorodności etnicznej Emiratów znajdziemy tu ogromny wybór dań bliskowschodnich z różnorodnych regionów, a także przysmaki charakterystyczne dla innych kuchni orientalnych.

Do najbardziej rozpowszechnionych kuchni, których specjałów możemy spróbować w Emiratach, zaliczyć trzeba kuchnię libańską. Do jej charakterystycznych elementów należą bogactwo ziół i przypraw, aromatyczne sosy, ogromny wybór pysznych przystawek. Kuchnia ta stanowi mieszankę wpływów kuchni Imperium Osmańskiego, francuskiej oraz tradycyjnej - fenickiej. Do najpopularniejszych dań kuchni libańskiej należą:
 Kibbeh – potrawa ze smażonego, mielonego mięsa jagnięcego lub wołowego z ryżem;
 Kofta – pulpeciki z mięsa mielonego;
 Falafel – danie wegetariańskie – kotleciki z ciecierzycy;
 Hummus – pasta z ciecierzycy;
 Pasty z bakłażanów (np. baba ghanoush).
Przysmaki kuchni libańskiej podawane są z libańskim chlebem (pitą), świeżą sałatką oraz marynowanymi warzywami.
Ze względu na dużą liczbę imigrantów z Indii  popularna jest tu także kuchnia indyjska. Jest ona bardzo bogata w aromatyczne przyprawy, często pikantne. Oferuje bardzo duży wybór dań wegetariańskich, jak również dań z kurczaka. Ryż jest ważnym składnikiem wielu potraw; popularne są również indyjskie placki. Najczęściej zjeść można dania wywodzące się z północnej części Indii.
Z pewnością w Emiratach można też spróbować również specjałów kuchni irańskiej. Charakterystyczne są dania z ryżem, przyprawione szafranem bądź też pikantne. Serwowane są z irańskim chlebem (najczęściej lawaszem), sałatą, kapustą, pomidorami, cebulą i sosem jogurtowym z nutą mięty.

Obraz tutejszej kuchni nie byłby pełen bez wspomnienia o kuchni Beduinów, w której skład wchodzą przede wszystkim świeże i suszone ryby, daktyle oraz wielbłądzie mleko i mięso.
Warto spróbować:
 Shawarma – potrawa z mięsa pieczonego na obrotowym rożnie, odpowiednik tureckiego döner kebabu. Jest to danie obiadowe, spożywane wieczorem;
 Ara’yes – przyprawione mielone mięso baranie zawinięte w chleb pita;
 Wspomniane wyżej kebbeh;
 Waraq enab – dolma – faszerowane liście winogron;
 Kawa arabska (qahwa saada);
 Herbata z mlekiem.
 

ZAKUPY I CENY

1 dirham ZEA (AED) = 1,05 złotego (PLN)

Dubaj i Abu Dhabi uważane są często za raj dla miłośników zakupów. Taka opinia wynika z dużej liczby placówek handlowych (od bazarów do nowoczesnych centrów handlowych), niższych niż w Europie cen wielu artykułów, licznych wyprzedaży i festiwali zakupów.
Co kupić? Emiraty oferują bardzo konkurencyjne ceny wielu towarów w stosunku do rynków europejskich. Słynna jest przede wszystkim tamtejsza biżuteria i wyroby ze złota, które są dużo tańsze niż u nas. Bardzo atrakcyjne są również ceny elektroniki, aparatów fotograficznych, zegarków, markowych ubrań oraz butów. Z bardziej orientalnych towarów, których zakup warto by rozważyć w ramach gustownej pamiątki, należy wymienić ręcznie wykonaną, tradycyjną srebrną biżuterię jemeńską i omańską, arabskie tygielki do parzenia kawy, ręcznie zdobne handżary (arabskie sztylety) ze srebra lub brązu, figurki ze steatytu (typ skały), naczynia wyłożone lapis lazuli, perskie dywany.
Ceny artykułów podstawowych – żywności, dużej części chemii gospodarstwa domowego – są podobne do cen polskich. Wynajem mieszkania to koszt o wiele wyższy niż w Polsce. Benzyna kosztuje natomiast dosłownie tyle, co woda.

Hotele

Zaufali nam

Logo - 13 Logo - 7 Canal + Logo - 38 PZU Logo - 17 Logo - 37
Prawa autorskie ©2015 Wszelkie prawa zastrzeżone przez FunSail. http://fun-travel.pl/
Zaprogramowane przez: Golan.pl