Top 10 - Dubaj

DUBAJ

czyli

największe, najdroższe, najnowocześniejsze, najwspanialsze

Niezwykle nowoczesna zabudowa sprawia, że łatwo jest zapomnieć, iż Dubaj był niegdyś niewielkim miastem beduińskich kupców. Dubaj, część Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wyróżnia się na tle innych miast wyjątkowo krótkim czasem budowy. W niecałe 50 lat zmienił swoje oblicze szybciej niż jakiekolwiek inne miasto na Ziemi - warto to zobaczyć na własne oczy! W Dubaju wykorzystuje się jedną czwartą wszystkich dźwigów budowlanych świata, dzięki czemu podróżni mogą podziwiać liczne, słynne już budowle.
Dzisiaj stare miesza się z nowym: na torze Nad al Sheba w ciągu dnia ścigają się wielbłądy, a w nocy konie czystej krwi. Nowoczesna moda i sklepy z elektroniką są równie popularne jak suk ze złotem. Bogactwo ponad 400 restauracji daje możliwość poznania smaku zróżnicowanego etnicznie Dubaju. Dubaj to jedno z niewielu miast na świecie, gdzie nie tylko łaskawym okiem patrzy się na oryginalną architekturę, ale aktywnie zachęca do jej tworzenia. Dlatego własnie warto odwiedzić to niestandardowe miejsce, gdzie jedynym wymogiem zdaje się być zasada: budynek musi przyciągać wzrok - nieważne czy niezrównanym pięknem, czy ekstrawagancją. Niekiedy budynki łączą obie te cechy!

DUBAJSKIE DRAPACZE CHMUR

Na terenie miasta Dubaj znajduje się 911 ukończonych budynków wielopiętrowych (wg danych z września 2012 r.), z czego 88 osiąga wysokość ponad 180 metrów, a 18 – ponad 300 metrów. Koniecznie zobacz to w realu!
Historia dubajskich wieżowców rozpoczęła się wraz z ukończeniem budowy Dubai World Trade Center w 1979 r. Był on wówczas najwyższym budynkiem na Bliskim Wschodzie, mierzącym 149 metrów.
Od 1999 r. można zaobserwować istny boom na budowę wieżowców w Dubaju.
Po roku 1999 ukończono budowę 58 drapaczy chmur o wysokości ponad 200 m. W chwili obecnej aż 363 nowe wieżowce są w budowie.
Panorama miejska Dubaju należy do panoram o najwyższej zabudowie na świecie.
Palmę pierwszeństwa wśród dubajskich drapaczy chmur dzierży najwyższy budynek na świecie, 829-metrowy wieżowiec Burdż Chalifa (Burj Khalifa), który naprawde warto odwiedzić. Konstrukcja ta pozostawia inne budowle daleko w tyle (pomimo ich równie imponujących rozmiarów!).
Następna w kolejności jest o połowę niższa Princess Tower (413 m). Zyskała ona tytuł najwyższego budynku mieszkalnego na świecie (wieżowiec jest przeznaczonyw całości do celów mieszkalnych).
Wieżowcem mieszkalnym jest też kolejny na liście gigant, 23 Marina (392,8 m). 380-metrowy Elite Residence, znajdujący się na sztucznej wyspie Palma Jumeirah, to najwyższy na świecie biurowiec. Bliźniacze wieże JW Marriott Marquis Dubai są ogromnymi wieżowcami hotelowymi, mierzącymi po 355 m.
 

BURJ KHALIFA (Burdż Chalifa)

Burj Khalifa, czyli „Wieża Chalify”, to najwyższy budynek w Dubaju oraz najwyższa lądowa konstrukcja jaką kiedykolwiek wzniesiono. Wieżowiec ma 163 piętra użytkowe. Ten najwyższy wieżowiec świata został oficjalnie oddany do użytku 4. stycznia 2010 r. Budynek nosi imię Chalify ibn Zaida an-Nahajana (emira Abu Dhabi i prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich).
Za budową wieżowca oraz innych nowoczesnych obiektów w Dubaju stoi decyzja szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma dotycząca zmiany gospodarki emiratu z nakierowanej na wydobycie ropy w stronę planów stworzenia z Dubaju światowego centrum biznesowo-turystycznego.

Wysokość wieżowca dała mu miejsce na liście rekordów w kilku kategoriach, a także przyciągnęła uwagę miłośników wspinaczek po budynkach czy BASE jumpingu. Warto będąc w Dubaju zobaczyc takie widowisko.
Budynek ma 829 metrów i był budowany przez 5 lat (2004-2009 r.) przez firmy Samsung Constructions, BESIX oraz Arabtec. Koszt budowy wyniósł 1,5 miliarda dolarów.
Konstrukcja wieżowca nie obyła się bez problemów.
Trójramienny plan wieżowca został zainspirowany kształtem kwiatu zwanego hymenokalisem. Wygląd budowli nawiązuje ponadto do elementów architektury islamu. Wieżowiec zwieńczony jest iglicą.
Na terenie budynku mieszczą się apartamenty mieszkalne, hotel, taras widokowy, meczety, basen (najwyżej położony na świecie basen), restauracja. Dookoła znajdują się inne, niższe wieżowce wybudowane w ramach tej samej inwestycji, a także park, sztuczne jezioro Burdż Dubaj, widowiskowa fontanna. Częścią kompleksu jest również słynne centrum handlowe The Dubai Mall, które niezaprzeczalnie jest miejscem wartym zobaczenia.

BURJ AL-ARAB (pol. BURDŻ AL ARAB)

Znajdujący się na jednej z dubajskich sztucznych wysp hotel Burj al-Arab to jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie. Budynek hotelu Burj al-Arab znajduje się na sztucznej wyspie Palm Dżumeirah, położonej 280 m od plaży Dżumeirah. Hotel stanowi część kompleksu Jumeirah Beach Resort. Ma 321 m wysokości, co czyni go czwartym spośród najwyższych hoteli świata. Budowa Burdż al-Arab rozpoczęła się w 1994 r., natomiast jego otwarcie nastąpiło w grudniu 1999 r.
Hotel oferuje różnej wielkości apartamenty (w łącznej liczbie 202). Ceny apartamentów oscylują średnio między 11 000 a 45 000 dolarów za noc. Oprócz samych apartamentów, na terenie hotelu znajduje się kilka restauracji, dwa baseny, ogromne akwarium, klub fitness, sauna, jacuzzi, solarium, studio masażu i hydroterapii, muzeum i biblioteka. Jest nawet lądowisko dla helikopterów.

Oficjalnie hotel określany jest jako„pięciogwiazdkowy deluxe”, choć szeroko znany jest również pod nazwą „jedynego na świecie hotelu siedmiogwiazdkowego”. Przedstawiciele Burdż al-Arab twierdzą jednak, że sami nigdy nie użyli tego określenia w celu zareklamowania hotelu, a termin został wymyślony i rozpowszechniony przez jednego z brytyjskich dziennikarzy.

Hotel miał być budynkiem stanowiącym znak rozpoznawczy Dubaju – miał być tym, czym dla Paryża jest Wieża Eiffla. Faktycznie, jego charakterystyczny kształt rozpiętego żagla jest dziś rozpoznawalny na całym świecie - dlatego będąc w Dubaju konecznie zobacz to architektoniczne cudo.
Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz hotel ozdobiony jest fontannami i kaskadami wodnymi. W nocy ponadto oświetlany jest różnokolorowymi światłami. Konstrukcja hotelu jest odporna na trzęsienia ziemi i huragany.
Najbardziej luksusowe apartamenty mają złocone i złote elementy wyposażenia. Łazienki dekorowane są mozaikami. Goście hotelu zobligowani są do przestrzegania ustalonej etykiety dotyczącej zachowania i ubioru. Informacje na ten temat gość otrzymuje przed potwierdzeniem rezerwacji.
Każdy z gości ma osobistego lokaja, dostępnego przez 24 godziny na dobę. Posiłki przyrządzane są wedle życzenia gościa i w porach dla niego dogodnych. Istnieje możliwość otrzymania samochodu z kierowcą, ochrony lub prywatnego kucharza

Ten jeden z najdroższych hoteli świata otrzymał tyleż samo głosów uznania, co i krytyki. Krytycy postrzegają hotel, podobnie jak całe miasto Dubaj, jako przykład przerostu formy nad treścią i triumfu pieniądza nad estetyką. Oceniają wystrój hotelu jako przeładowany ekskluzywnymi elementami i dekoracjami, barokowy. Budynek wzbudza wiele kontrowersji, także tym bardziej warto go zobaczyć.

THE DUBAI MALL

Znajdujące się w obrębie kompleksu Burdż Chalifa centrum handlowe The Dubai Mall jest największym pod względem całkowitej powierzchni centrum handlowym na świecie. W 2011 r. było ponadto najbardziej uczęszczanym centrum handlowym na kuli ziemskiej.
The Dubai Mall to największy na świecie raj dla zakupoholików, mieszczący ponad 1200 sklepów, a także liczne centra rozrywki, placówki usługowe, kawiarnie i restauracje. Centrum zostało otwarte w listopadzie 2008 r. W 2011 r. The Dubai Mall odwiedziły 54 mln ludzi, gdyż rzeczywiście warto zobaczyć to miejsce. Na terenie centrum handlowego, oprócz sklepów czy restauracji, znajdują się też między innymi luksusowy hotel z 250 pokojami, kino-multipleks z 22 salami, 3 parkingi samochodowe z łączną liczbą miejsc wynoszącą 14 000, fontanna z wodospadem.Na terenie centrum znajduje się ponad 1200 sklepów przeróżnych branż.
Aż 70 sklepów w Dubai Mall to butiki haute couture z ubraniami szytymi na zamówienie. Nie brakuje też znanych na całym świecie marek, takich jak H&M, Gap, Lacoste, New Yorker czy DKNY, a także sklepów z modą arabską.

Do innych sklepów i placówek usługowych w The Dubai Mall należą sklepy obuwnicze, z biżuterią, kosmetykami, sklepy dla dzieci, sklepy ze słodyczami, supermarket, pralnia, studio fotograficzne, kwiaciarnie, sklepy z elektroniką, księgarnie, sklepy muzyczne i inne.

Centrum, oprócz standardowo wyglądających sklepów, ma również propozycję dla miłośników tradycyjnego sposobu robienia zakupów na Bliskim Wschodzie – kryty bazar. Wśród centrów rozrywki znajdujących się na terenie The Dubai Mall należy wymienić park rozrywki SEGA Republic oferujący 9 rodzajów ekscytujących atrakcji oraz ok. 250 gier. Park znajduje się na drugim piętrze. Bilet dzienny kosztuje 150 dirhamów.

Do innych atrakcji centrum należą m.in. kino (multipleks), sztuczne lodowisko, ogromne akwarium czy też robiąca wrażenie fontanna, tryskająca strumieniami wody o wysokości do 150 metrów. Po zmroku fontanna jest podświetlana i to rzeba koniecznie zobaczyć!.

Akwarium i Podwodne Zoo w The Dubai Mall

Ogromne dubajskie akwarium o pojemności 10 milionów litrów mieści się na terenie centrum handlowego The Dubai Mall. Jest to jedno z największych na świecie akwariów pod dachem. Dzierży rekord Guinnessa za "Największy na świecie panel akrylowy". Żyją tu tysiące stworzeń należących do 140 gatunków, w tym nawet rekiny i płaszczki. Pod powierzchnią akwarium biegnie 48-metrowy tunel, kt.óry warto zobaczyć.

W mieszczącej się dwa piętra wyżej sekcji „Podwodne Zoo” można dowiedzieć się wiele o życiu stworzeń zamieszkujących morza i rzeki. Zobaczymy tu nie tylko liczne gatunki ryb, ale i inne stworzenia związane w dużej mierze z wodą, takie jak wydry, pingwiny czy kajmany.

SZTUCZNE WYSPY

Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są dziś już jedynym krajem posiadającym sztuczne wyspy z luksusową zabudową, to właśnie to państwo, a konkretnie emirat Dubaju, zapoczątkowało swego rodzaju modę na usypywanie sztucznych wysp mających przyciągnąć turystów, inwestorów oraz bogatych kupców, ponieważ są one warte zobaczenia.

WYSPY PALMOWE (Palm Islands)

Wyspy te należą obecnie do wizytówek Dubaju - coś co każdy turysta koniecznie musi zobaczyć; doczekały się nawet miana ósmego cudu świata. Jest to zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie. Usypywane są na szelfie u wybrzeży miasta od 2001 r. Każda wyspa ma formę liści palmowych, otoczonych półksiężycem. Materiał skalny zużyty do usypania wysp pochodzi z Zatoki Perskiej. Wyspy przeznaczone są przede wszystkim na cele turystyczno-wypoczynkowe oraz mieszkalne. Powstały tam luksusowe mieszkania oraz hotele.

Palma Jumeirah to pierwsza wyspa należąca do projektu; zaczęła powstawać w 2001 r. Ma 78 km linii brzegowej. Jest przeznaczona pod drogie budynki mieszkalne, hotele oraz atrakcje, takie jak luksusowe restauracje, sklepy, plaże, centrum SPA. Wyspa połączona jest ze stałym lądem poprzez kolej jednoszynową. Na liściach palmy znajdować się mają domy letniskowe, których chęć kupna zgłosiło m.in. wiele sławnych osób, jak chociażby David Beckham. Konstrukcja wyspy Palma Jebel Ali rozpoczęła się w 2002 r. Wyspa przeznaczona jest do celów wypoczynkowych. Jest o połowę większa niż Palma Jumeirah. Na półksiężycu otaczającym wyspę mają powstać cztery parki rozrywki, a pomiędzy wyspą (palmowymi liśćmi) a półksiężycem mają zostać wybudowane „domy na wodzie”, wsparte na palach.
Początki konstrukcji wyspy Palma Deirah sięgają 2004 roku. Ma być ona największą wyspą spośród wszystkich sztucznych wysp Dubaju, przewyższając swymi rozmiarami Manhattan.

THE WORLD

Usypywanie wysp drugiego projektu Emiratu Dubaj – archipelagu "The World" („Świat”) rozpoczęło się w 2003 r. Archipelag składa się z ok. 300 małych sztucznych wysp, ułożonych tak, że z lotu ptaka tworzą obraz mapy świata, co jest zdecydowanie warte zobaczenia.
Obecnie tylko na jednej z wysp znajduje się budynek. W lipcu 2012 r. otwarto również Royal Island Beach Club na wyspie Liban. Problemów w realizacji projektu przysporzył kryzys finansowy. Mówi się też o tym, że wyspy składające się na archipelag ponownie pogrążają się w wodach Zatoki Perskiej, choć dubajski rząd temu zaprzecza.

THE UNIVERSE

The Universe („Wszechświat”) to trzeci projekt sztucznych wysp u wybrzeży Dubaju, ogłoszony w 2008 r. Archipelag ma znajdować się pomiędzy wyspami Palma Jumeirah i Palma Deirah; jego wyspy będą układać się w kształt Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej.
Projekt ten, podobnie jak inne projekty związane z usypywaniem sztucznych wysp, zrealizuje przedsiębiorstwo Al Nakheel Properties. Obecnie projekt został jednak zawieszony, a jego wznowienie nastąpi nie wcześniej jak w 2020 r.

DUBAI MARINA

To nowo powstająca dzielnica Dubaju, reklamowana jako przyszłe, nowe centrum miasta, idealne do mieszkania, pracy i wypoczynku. Jest to jednocześnie największa na świecie sztucznie stworzona marina.
Nowa dzielnica powstaje u wybrzeży Zatoki Perskiej. Zabudowa jest urozmaicona – znajdziemy tu zarówno niskie, kilkupiętrowe budynki, jak i ogromne wieżowce, które każdy musi zobaczyć planując swój pobyt w Emiratach Arabskich.

Marina, przy której powstaje dzielnica, ma być w momencie ukończenia największą sztuczną mariną świata.
Wieżowce powstające w części nazwanej Marina Górna będą miały pełen, niczym niezakłócony widok na sztuczną wyspę Palma Jumeirah. W tej części ma powstać łącznie 200 wieżowców. Wieżowce dzielnicy mają skupiać się wokół sztucznego jeziora.
Do mariny należy również Port Marina, który będzie w stanie pomieścić ok. 700 statków. W dzielnicy nie zabraknie przestronnych deptaków z licznymi sklepami, które warto odwiedzić w trakcie swojego pobytu.

W 2010 r. ukończono budowę najwyższego spośród wieżowców należących do kompleksu – Princess Tower („Wieża Księżniczki”). Jest to obecnie najwyższy budynek mieszkalny na świecie. Ma 414 m wysokości i 107 pięter. Niewiele niższy jest wieżowiec Marina 101, przeznaczony na hotel. Budynek ma 412 m i 101 pięter. Ma się w nim znaleźć ponad 800 różnej wielkości pokojów i apartamentów.

Hotele

Zaufali nam

Logo - 28 Logo - 24 Logo - 21 Adidas Logo - 23 Logo - 3 Logo - 1
Prawa autorskie ©2015 Wszelkie prawa zastrzeżone przez FunSail. http://fun-travel.pl/
Zaprogramowane przez: Golan.pl