Przewodnik

Podróż z Polski do Dubaju samolotem trwa około 10 godzin. Największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich jeszcze w połowie zeszłego wieku było pustynią. Dzisiaj uważane jest za najnowocześniejsze na świecie dzięki pieniądzom ze sprzedaży ropy naftowej, najwyższym budynkom, sztucznym wyspom i niesamowitym hotelom. Chociaż ceny podróży do Dubaju są wysokie, to jednak miasto to odwiedzane jest przez milionów turystów rocznie. Nie ma tam zabytków antycznych, dookoła panuje pustynny klimat, a mimo tego krajobraz Dubaju przypomina prawdziwy raj na ziemi.

Co warto zobaczyć w Dubaju? Chciałoby się powiedzieć, że wszystko. Od pustyni, przez hotele, sklepy, ruchliwe, zatłoczone ulice. Jednak przyjeżdżając do Emiratów na kilka czy kilkanaście dni poznać to miasto od podszewki nie sposób. Dlatego podpowiadamy jakie ciekawe miejsca w Dubaju warto odwiedzić. Burj al Arab, czyli złoty hotel w kształcie żagla, najbardziej ekskluzywny, jaki kiedykolwiek i gdziekolwiek powstał. Ma tylko apartamenty, których ceny zaczynają się od 20 000 dolarów za noc od osoby. To miejsce magiczne, do którego nie każdy ma dostęp, ale nawet z zewnątrz robi ogromne wrażenie. Burdż Chalifa - wieża o wysokości 829 metrów. Najwyższa na świecie, dostępna dla zwiedzających, którzy mogą skorzystać z tarasu widokowego na 124 piętrze budynku czy z restauracji. Przepiękny widok na panoramę miasta można podziwiać zarówno w dzień, jak i w nocy. Wyspy palmowe - najpiękniej widać je z góry. Zostały usypane ze skał i piasku, a swoim kształtem przypominają liść palmy oddzielony od morza falochronem. Dubai Mall - największe centrum handlowe na świecie. Miasto w mieście, raj dla miłośników mody.

Wszystkich atrakcji, które warto zobaczyć w Dubaju nie sposób wymienić na jednej stronie. Nasza firma oferuje jednak cały katalog wycieczek po mieście, jak i po jego okolicach, tak by każdy, kto odwiedza Dubaj mógł samodzielnie wybrać, co chce zobaczyć i jakie wrażenia przywieźć ze sobą do kraju z tej niezapomnianej podróży.

Dubaj i Abu Dhabi to dwa z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) – niezbyt duże państwo leżące na Półwyspie Arabskim, nad zatokami Perską i Omańską.  Od wschodu oblewają je wody Zatoki Osmańskiej. ZEA graniczą z Arabią Saudyjską, Omanem i Katarem.

Bliskowschodni emirat jest czymś na kształt znanego nam dobrze księstwa. Najczęściej jest to prowincja znajdująca się we władzy emira. Emirat może być albo niepodległym państwem, albo łączyć się z kilkoma innymi emiratami federalnymi w ramach jednego państwa.
Największym pod względem powierzchni jest Abu Dhabi. Dubaj jest z kolei najliczniej zaludnionym  spośród emiratów tworzących państwo.

Nazwa oficjalna – Emirat Dubaju

ustrój monarchia konstytucyjna (część Zjednoczonych Emiratów Arabskich)
głowa państwa emir Muhammad ibn Raszid al-Maktum
powierzchnia 3885 km2 (tylko naturalnego lądu) lub 4114 km2 (ze sztucznymi wyspami)
liczba ludności 2,106 mln wg spisu ludności z 2013 r.
gęstość zaludnienia 408 osób/km2
stolica i największe miasto emiratu – Dubaj waluta – dirham (AED)
oficjalna religia islam

KLIMAT

Emiraty Dubaju i Abu Dhabi leżą w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Lato jest tu bardzo gorące, suche i wietrzne. Średnia temperatura w lipcu i sierpniu w ciągu dnia wynosi 40-42°C. Nocą nadal jest gorąco – słupek rtęci spada do 30°C. Rekordowa temperatura odnotowana w Dubaju wynosiła 49°C. Zima jest chłodniejsza, ale krótka. Temperatura w ciągu dnia w mieście wynosi wówczas średnio 23°C, a nocą spada do ok. 14°C. Na pustyni jest chłodniej; średnia dzienna temperatura wynosi tam 5°C.

Choć jest to kraina przede wszystkim pustynna, nie jest tu aż tak sucho jak chociażby w Egipcie. W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci zanotowano wręcz wzrost opadów, których roczna suma wynosi obecnie średnio 150 mm.
Typowe dla Emiratów są nieregularne, krótko trwające opady. Występują one głównie w okresie od grudnia do marca. Jest to również czas najchłodniejszy i najbardziej polecany na wyprawę do emiratu. Warto rozważyć również wczesną wiosnę oraz późną jesień, kiedy temperatury oscylują między 25 a 30°C.

PRAWO

Prawo ZEA oparte jest na szariacie, prawie muzułmańskim. Kodeks karny jest bardzo surowy. Na przykład, za posiadanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. Zakazany jest homoseksualizm (w Dubaju karany pozbawieniem wolności, w mniej liberalnych emiratach za stosunek homoseksualny grozi nawet kara śmierci) oraz stosunki pozamałżeńskie (również karane więzieniem). Ograniczone są także prawa kobiet - kobiety nie mają czynnego prawa wyborczego.

JĘZYKI

Językiem używanym jest język arabski. W użyciu jest tu dialekt wschodni tego języka – zwany po arabsku lahdża chalidżija, a po angielsku Gulf Arabic („arabski zatokowy”). Mówią nim mieszkańcy krajów arabskich położonych nad Zatoką Perską. Choć w w większych miastach bez problemu porozumiemy się po angielsku, a rdzenni Emiratczycy stanowią w swym kraju mniejszość, warto poznać kilka podstawowych zwrotów po arabsku, które zawsze będą mile widziane przez Arabów:

Tradycyjne powitanie As-salaam 'alaykum (odpowiadamy: Wa 'alaykum as-salaam)
Dzień dobry Sabaah il-chejr (odpowiadamy: Sabaah in-noor)
Dobry wieczór Masaa al-chejr (odpowiadamy: Masaa in-noor)
Cześć Ja hala/Marhabaa
Cześć/witam Ahlan wa sahlan
Do widzenia Ma’a al-salama
Do zobaczenia/na razie Salaam
Dobranoc Tesbah ala chejr
Proszę (o coś) Min fadhlak / fadhlik (dosłownie: z łaski twojej)
Proszę (oferowanie czegoś – „here you are”) Tafaddal
Dziękuję Szokran (szukran) lakk
Przepraszam (sorry) ‘Afwan
Przepraszam (excuse me) Law samaht / Ozran
Jak się masz? Szluunik? (do mężczyzny) Szluunicz? (do kobiety)
Szluunkum? (forma mnoga)
Co słychać? Szu chbarik/chbaricz/chbarkum?
Mam się dobrze Ana bekhair/ Bicheyr wi l-Hamd lillaa.
Tak Naam
Nie Laa
OK Hassanan

POLITYKA ZAGRANICZNA EMIRATÓW

Podobnie jak większość krajów arabskich ZEA nie uznają państwa Izrael. W czasie zimnej wojny państwo skłaniało się ku związkom z blokiem komunistycznym. W latach 90. nastąpił zwrot i nakierowanie polityki zagranicznej na Stany Zjednoczone oraz Europę Zachodnią. Po zamachach z 11. września 2001 r. ZEA zobowiązały się do pomocy w poszukiwaniu członków Al-Kaidy. Zmieniły również oficjalny stosunek do rządów talibów w Afganistanie (wcześniej jako jedno z nielicznych państw świata uznawały te rządy za prawomocne).

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mają określonych ostatecznie granic z Omanem i Arabią Saudyjską. Granica z Arabią Saudyjską przebiega zgodnie z porozumieniem z 1974 r.; z Omanem ZEA nie podpisały żadnego porozumienia.
W 1993 r. wybuchł konflikt z Iranem o wyspę Abu Musa. Wyspa ta jest istotna ze względów strategicznych, ponieważ można z jej terytorium kontrolować wejście do zatoki.

GOSPODARKA

Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedno z najprężniej rozwijających się i najbogatszych państw zachodniej Azji. Sam Dubaj jest najczęściej wspominanym i najbardziej rozpoznawalnym miastem Emiratów, które osiągnęło ogromny sukces gospodarczy w błyskawicznym tempie.
Dubaj już od VII wieku był handlową potęgą. Do Chin eksportowano stąd perły, otrzymując w zamian jedwabie i porcelanę, które następnie kierowano do Europy. Poza perłami, bogactwem naturalnym Emiratów okazała się ropa naftowa. W latach 60. XX wieku Dubaj stał się jednym z najbogatszych miast w regionie i w jego granicach zaczęły rozwijać się wielkie centra biznesowe. Obecnie dubajskie rezerwy „czarnego złota” nie są zbyt imponujące wydobycie tego surowca stanowi teraz zaledwie 6% wartości PKB (emirat Abu Dhabi ma ich np. dwadzieścia razy więcej), a region utrzymuje się głównie  z wpływów z wolnej strefy ekonomicznej Jebel Ali, turystyki, handlu i mających tu swe siedziby licznych przedsiębiorstw informatycznych oraz centrów finansowych.

Eksport i import

Wymiana handlowa z innymi państwami stanowi bardzo ważny czynnik rozwoju ZEA. Do najbardziej istotnych towarów eksportowych należą ropa i gaz oraz produkty ropopochodne (choć Dubaj nie ma tu znaczącego udziału w porównaniu z innymi emiratami). Państwo eksportuje też suszone ryby, daktyle oraz aluminium hutnicze. Głównymi odbiorcami towarów eksportowanych z Emiratów są Japonia, Korea Południowa, Indie, Iran, Tajlandia.

Do głównych towarów importowanych przez ZEA należą: żywność, maszyny i pojazdy, gotowe produkty i urządzenia, chemikalia. Najważniejszymi partnerami są tu Chiny, Indie, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, USA.
Polska eksportuje do ZEA przede wszystkim urządzenia mechaniczne i elektryczne, artykuły spożywcze (wyroby tytoniowe, przetwory, cukier), kosmetyki, wyroby stalowe, pojazdy i części zamienne. Z Emiratów importujemy natomiast aluminium, wyroby z metali nieszlachetnych oraz z tworzyw sztucznych, materiały i produkty przemysłu włókienniczego.

REKREACJA I SPORT

Sporty wodne i wędkarstwo
Przybrzeżne wody Zatoki Perskiej stwarzają wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Do najpopularniejszych należą: windsurfing, żeglarstwo (w tym również rejsy tradycyjną arabską łodzią żaglową – Dhow), nurkowanie i snorkeling, narty wodne. Najlepszym miejscem dla narciarzy wodnych jest Dubai Creek.
Wody u wybrzeży Dubaju są przejrzyste, żyje w nich wiele stworzeń – zwłaszcza w obrębie rafy koralowej. Atrakcją dla nurków są też wraki statków. Osoby chcące skorzystać z możliwości poznawania podwodnego świata muszą posiadać odpowiednie dokumenty, takie jak karta nurka.
Długą tradycję ma w Dubaju rybołówstwo. Do dziś pozostaje ono popularnym zajęciem, choć przyjęło raczej formę spędzania wolnego czasu niż aktywności zarobkowej jak w przeszłości.

Istnieje możliwość wypożyczenia łodzi do połowów na większych głębokościach. Najlepszy czas dla wędkarzy to okres od października do kwietnia.
Do popularnych ryb łowionych w wodach należących do Dubaju należą żaglice, tuńczyki, ryby z rodziny okoniokształtnych,Sebastes, dorsze.

Sporty zimowe w sercu pustyni

W Dubaju znajdziemy dość liczne kryte lodowiska. Najstarsze spośród nich znajdują się na terenie Al-Nasr Leasureland oraz Hyatt Regency Galleria. Najnowsze i najnowocześniejsze lodowisko mieści się natomiast na terenie The Dubai Mall. Do dyspozycji gości są instruktorzy łyżwiarstwa. Lodowiska są zamknięte dla ogółu podczas organizowanych kursów łyżwiarskich.
Na sztucznych lodowiskach nie kończy się oferta sportów zimowych w gorącym Dubaju. Znajdziemy tu nawet stoki narciarskie – oczywiście we wnętrzach, zwykle centrów handlowo-rozrywkowych.
Ski Dubai, mieszczący się na terenie centrum Mall of the Emirates, jest trzecim co do wielkości krytym stokiem narciarskim na świecie. Ma 400 m. wysokości, a na jego pokrycie zużywa się ok. 6000 ton śniegu. Znajdziemy tu nie tylko sam stok, ale i wyciąg narciarski, sztuczne pasmo górskie, ślizgawkę, akwarium, a wszystko to w otoczeniu ciekawych efektów świetlnych i dźwiękowych oraz w prawdziwie zimowej atmosferze.

Wyścigi wielbłądów

Tradycyjnym sportem o długiej historii są w Dubaju również wyścigi wielbłądów. Przyciągają one turystów z całego świata. Odbywają się z różnych okazji przez okrągły rok. Szansa na obejrzenie wyścigu wielbłądów trafia się przede wszystkim podczas świąt i festiwali.

Golf

Dubaj uważany jest za jedną z najznamienitszych destynacji dla miłośników golfa. Znany jest  z jednych z najlepszych kursów gry w golfa, prowadzonych przez światowej klasy profesjonalistów. W Dubaju działają liczne kluby golfowe.

Inne sporty

W Dubaju nie brakuje przestrzeni i możliwości do uprawiania wielu rozmaitych dyscyplin sportowych poza wyżej wymienionymi. Rowerzyści zadowoleni będą zwłaszcza z tras wokół eksklawy Hatta.
Niedaleko miasta Dubaj wymarzone miejsca znajdą miłośnicy wspinaczek skałkowych.

Ciekawą dyscypliną jest sand boarding – zjeżdżanie z wydm na desce przypominającej deskę snowboardową. Na pustyni organizowane są ponadto rajdy samochodowe i jazdy go-kartami.

W Dubaju można ponadto znaleźć mnóstwo miejsc, gdzie można zagrać w tenisa, squasha, piłkę nożną. Nie brakuje basenów oraz klubów fitness.

Hotele

Zaufali nam

Wedel Logo - 6 Logo - 24 Logo - 20 Logo - 26 Logo - 33 Logo - 35
Prawa autorskie ©2015 Wszelkie prawa zastrzeżone przez FunSail. http://fun-travel.pl/
Zaprogramowane przez: Golan.pl